Editörden Aylık Yazılar / Yorumlar / Açıklamalar Ana Sayfa|Reklam|İletişim|Başlangıç|Bookmark|English   
Bu sayfayı arkadaşınıza tavsiye edin..!   Hicri Köroğlu
Mesaj ve Tartışma Panosu

1962 yılında eğitim için Amerika’ya geldi. Minessota (ABD) Ünersitesinden makine mühendisliği diplomasını aldıktan sonra Californiya Üniversitesinde feza dinamiği üzerine ihtisas yaptı.

Otuzdört yıllık bir iş hayatından sonra, 2002 yılında bilgisayar teknoloji müdürlüğü yaptığı şirketinden emekli oldu.

Editöre yanıt vermek veya konu hakkında düşünce eklemek veya eksik olan bir bölümü tamamlamak için lütfen Mesaj Panosu'nu kullanın.

 

 

BAŞBAKANIN AMERİKA ZİYARETİ

Amerika’ya gelişimden birkaç yıl sonra, abimden gelen bir mektup başbakanımızın Amerika’da nasıl karşılandığını soruyordu. Başbakanımızın buralara geldiğini ilk kez o zaman duymuştum.
Zamanla iletişim çok ilerlemiş, hergün Türk gazetelerini okumamızı sağlayan Internet gelişmişti. Bu sefer Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Amerika’ya geleceğini Internet’ten okuduğum Türk gazetelerinden birkaç hafta önce öğrenmiştim.

Başbakanın ziyaretiyle ilgili bol haber beklerken, ne 250.000 tirajlı yerel gazetemizde (Minneapolis StarTribune), ne de Internet’ten hergün okuduğum New York Times’da Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretiyle ilgili bir haber vardı. İzlediğim televizyon kanallarında da durum aynıydı. Sayılarında büyük artış gören televizyon ve radyo kanallarından birkaçının Erdoğan’la ilgili haberler vereceği garanti idi. Nitekim eşim, Erdoğan’ın basın toplantısının bir bülümünü radyodan dinlediğini söyledi. Eskiye nazaran, ülkemize gösterilen ilgi çok artmış olmasına rağmen, başbakanımızın son ziyaretine gösterilen ilgisizliğin bir anlamı varmıy dı?

Bu ülkeyi yönetenler, son aylarda Türkiye’de olup bitenlerden rahatsız olduklarını açıkça belirtmişlerdi. Yaklaşık dört ay önce Amerika’da sağ kanadın İncili olarak bilinen Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’yi ağır bir şekilde eleştirmişti. Ondan daha öncede, sağcı William Safire Türkiye’ye göz dağı vermeyi amaçlayan bir köşe yazısı yayınlamıştı. (Yönetime çok yakın olan bu gazete ve bu yazarın, yönetimden habersiz böyle yazmaları olanaksızdır.) Irak savaşı ve sonrasında yüzde 99’u Müslüman Türkiye’yi kullabileceklerini zan ederek yola çıkan sağcı yönetim, son zamanlarda bu düşüncenin saçmalığını anlamış, fakat kabahati kendileirnde bulacaklarına Tirkiye’yi suçlamaya başlamışlardır. Zaten ülkesini teokratik bir yöne çekmek isteyen Hiristiyan Bush’un, ülkesini daha “koyu” bir İslam’a boyamak isteyen Erdoğan’la olan ilişkisinin eninde sonunda çatlak vereceği belliydi.

Dini politik amaçla kullandığı için Bush’a çok kızan solcu basının, dini aynı şekilde kullanan Erdoğan’a ılımlı bakmasını beklemek olanaksızdır. Dolayısıyla, Erdoğan’ın bu ziyareti Amerika’nın hem sağcı ve hem de solcu kesimi tarafından pek önemsenmemiştir. Tayyip Erdoğan’ın İngiliz başbakanı Tony Blair’den hemen sonra gelmesi belki bir talihsizliktir. Çünkü Amerikan basın ve televizyonu, Blair’in ziyaretine geniş yer vermiş ve Amerika’nın İngiltere ve Türkiye’ye verdiği zıt değerleri açık bir şekilde sergilemiştir. Fakat, benim kanaatımca, Erdoğan’ın Amerika’ya gelişinin zamanlaması o kadar önemli olmayıp, Amerika’nın Türkiye’ye bakışını değiştirecek bir unsur değildir.

Son zamanlarda gittikçe “Hiristiyanlaşan” Amerika yönetiminin, Müslüman Tayyip Erdoğan’a soğuk bakmaya başlaması doğaldır ve inanca bağlı bir kutuluplaşmanın gittiçe belirlendiğinin bir işaretidir. Bu kutuplaşmanın dünya için hayırlı olmayacağı da bellidir. Amerika’daki biz Türkler, dini polikaya alet ettiği için Bush’a çok kızgınken, kendi başbakanımızın aynı oyunu oynamasına elbette iyi bir gözle bakamayız. Gönül isterdiki başbakanımız, çocukılarını dini kuralları uygulamak için (sıkma baş) Amerika’ya gönderdiğini söyleyeceğine, Bush’a tuttuğu yolun saçmalığını söylesin. Amerika’daki basın toplantıssında dinsel bir kutuplaşmanın felaketini anlatan bir Erdoğan’ın, değil Amerika’da, bütün dünyadaki göreceği ilgiyi tahmin edebilirsiniz

Yorum eklemek istiyorsanız, lütfen buraya tıklayınız..
 

Hicri Köroğlu

Bu sayfayı arkadaşınıza tavsiye edin..!  

Diğer Yazılar: Ana Sayfaya Dön

Bütün hakları saklıdır. izinsiz kopya edilemez ve kullanılamaz..! Yasal Uyarı (Disclaimer)
Copyright © 2000-2008 Stork Corporation-Turkish-Media.Com bir Stork Corporation Kuruluşudur...
Hicri Koroglu HİCRİ KOROGLU hicri koroğlu Hicri KÖROĞLU HICRI