Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

'Türk Kahvesi' karakolluk oldu!

evrensel-insan

Önerilen İletiler

Bir gün "Usta, bana bir Türk Kahvesi'' dediğiniz için saldırıya uğrayacağınız ve karakolluk olacağınız aklınıza gelir miydi?

Eminim ki gelmezdi...

Akdeniz Bölgesi'nde yaşayan Ö.Ö adlı yurttaş da sizin gibi düşünüyordu. Ta ki; saldırıya uğradıktan sonra karakola gidip ifade verene kadar...

Nasıl mı, neden mi?

Biliyorum çok merak ettiniz. O halde, lafı dolandırmadan anlatayım:

Geride bıraktığımız günlerde, Akdeniz Bölgesi'ndeki bir AVM'ye giden Ö.Ö adlı yurttaş, alışverişini yaptıktan sonra, çarşının terasına çıktı. Terasta bulunan cafeteryada sigarasını yakan Ö.Ö, biraz ilerisinde bulunan garsona seslendi ve "Usta, bana bir Türk Kahvesi'' dedi.

Sigarasını yakıp kahvesini isteyen Ö.Ö, az sonra yan masadan belli belirsiz bir ses geldiğini işitti. Masada oturan gençlerden biri "Irkçılık yapmaya utanmıyor musun?" diyordu. Ö.Ö, bu cümleyi duymazdan geldi. İçinden, "Herhalde, masasındaki arkadaşına söylüyor'' diye geçirdi.

Aynı sesin sahibi, biraz sonra tonunu yükselterek bu kez herkesin duyacağı bir şekilde seslendi: "Sana söylüyoruz, ırkçılık yapmaya utanmıyor musun?"

Ö.Ö, bu sözlerin muhatabının kendisi olduğunu fark etti ve masadaki gençlere yöneldi. "Bana mı dediniz?" diye sordu. Masada bulunan gençlerden biri, "Evet, sana söyledik. Kahve isterken neden Türk kelimesinin altını ısrarla çiziyorsun. Neden ırkçılık yapıyorsun?" dedi.

Ö.Ö, ne diyeceğini şaşırmıştı. Başına ilk kez böyle bir şey geliyordu. Şaşkınlığını atlattıktan hemen sonra "Siz ne dediğinizin farkında mısınız?" diye tepki gösterdi. Yıllarca sol ve sosyalist mücadele içinde yer almış olan Ö.Ö, "ırkçılık'' gibi ipe sapa gelmez bir suçlamayla karşı karşıya kalmasına mı, yoksa konunun saçmalığına mı tepki göstereceğini bilemedi! Ancak; tepki göstermekten de geri durmadı! İki gence, "Terbiyesizlik yapmayın, Türk Kahvesi istemekle, ırkçılığın ne ilgisi var!" dedi.

"Irkçılık''ın anlamını dahi bilmedikleri belli olan iki genç, Ö.Ö'nün üzerine yürüyünce, ortam bir anda gerildi. İki genç Ö.Ö'ye saldırdı. Ö.Ö de karşılık verdi. Bunun üzerine devreye polis girdi ve tarafları karakola götürdü.

Birkaç gün önce telefonda konuştuğum Ö.Ö, "Karakola gittiğimizde, polis de ne yapacağını şaşırdı. İfademizi alan polis (Hayatımda böyle bir şeye tanık olmadım) dedi. Karakoldakiler ne yapacaklarını şaşırmıştı'' ifadesini kullandı.

Telefonda konuştuğum Ö.Ö, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıklarını; başına gelenleri ise kişisel internet sitesinde kaleme aldığını aktardı. "Yıllarca sol ve sosyalist mücadelenin içinde kaldım. Başıma gelenlere kendim de inanamıyorum'' diyen Ö.Ö, şu sıralar yaşadığı şoku atlatmaya çalışıyor...

Yukarıda anlattığım hikaye, AKP iktidarının Türkiye'de hangi tahribatı yarattığını ve ülkenin atomlarına dek nasıl bölündüğünü gösteriyor. ''Böl - Parçala - Yönet'' tezi, AKP iktidarının politikaları yüzünden hayat buluyor. Toplum, etnisite ve dinsel kimlik siyaseti yüzünden birbirine yabancılaştırılıyor. ''Türk Kahvesi'' istemek bile, bazı ahmaklar tarafından ''ırkçılık'' olarak adlandırılıyor. Samuel Huntington'ın takipçileri, AKP iktidarının uygulamalarının sonuçlarını gördükçe, ellerini ovuşturuyor ve "fay hattı''nın kırılacağı günü iple çekiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fena mi iste bakin herkes Türk kelimesine karsi ayni duygulari hissetmeye basladi ve Türk denince öcü görmüs gibi oluyorlar.Avusturya'lilar cocuklarini uyutmak icin "uyu bak Türkler gelir yoksa"diye korkutuyordular.

Basbakan "ben baldiran zehirini icecegim"dedi.Bu sözü Türkiye'de ki insanlari birbirine düsman etmeye kararli oldugu,Türkiye'yi bölmeye azmettigi icin söyledi.Basbakan'a;Siyonistler,"CESARET ÖDÜLÜ"verirken bugün olacaklari biliyordular.Biz de az cok biliyorduk veya anliyorduk cünkü bunlardi "NE MUTLU TÜRK'ÜM DIYENE"sözünü irkci ve ilkel olarak takdim edenler.Bunlarin amaclarinin ne oldugunu bizler az cok tahmin edebiliyorduk  ve tahmin ettigimiz gibi de cikti hersey.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu kahve olayina benzer bir olayi kendim yasadim Italya'da,karakollk falan olmaya gerek yoktu ancak bu olay beni hem etkilemis hem de cok düsündürmüstü.

Bir kafeye girip kahve icmek istedim.Garsonla  aramda gecen konusmalar aynen söyle oldu:

Garson:Buyurun ne istediniz,

Ben:Bir Amerikan kahvesi rica ediyorum(listede Amerikan kahvesi diye geciyordu)

Garson:(Yüzü degiserek ve Italyan sivesi Italyanca-Almanca karisik)Was Amerikan kafe muss italyan kafe,

Ben:sasirdim ve kahve icmeden ciktim.

Bu olay aslinda Türk denince irkci avcisi kesilenlere ithaf olunacak bir olaydir.

Türk kahvesi istedi diye insanlari irkcilikla suclayanlar,Amerikan kahvesi isteyen bir yabanciya Italyan kahvesi ic diyen  Italyan'a ayni tepkiyi koyamazdilar cünkü birakin karakolluk olmayi sag cikarmazdilar onlari o  kafeden.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Fena mi iste bakin herkes Türk kelimesine karsi ayni duygulari hissetmeye basladi ve Türk denince öcü görmüs gibi oluyorlar.Avusturya'lilar cocuklarini uyutmak icin "uyu bak Türkler gelir yoksa"diye korkutuyordular.

Basbakan "ben baldiran zehirini icecegim"dedi.Bu sözü Türkiye'de ki insanlari birbirine düsman etmeye kararli oldugu,Türkiye'yi bölmeye azmettigi icin söyledi.Basbakan'a;Siyonistler,"CESARET ÖDÜLÜ"verirken bugün olacaklari biliyordular.Biz de az cok biliyorduk veya anliyorduk cünkü bunlardi "NE MUTLU TÜRK'ÜM DIYENE"sözünü irkci ve ilkel olarak takdim edenler.Bunlarin amaclarinin ne oldugunu bizler az cok tahmin edebiliyorduk  ve tahmin ettigimiz gibi de cikti hersey.

saygilarla

Ben O.O.'nun yerinde olsam "siz olsaydiniz, 'turk kahvesini' nasil isterdiniz?" diye sorardim?

Boylece zaten alacagi cevap temelinde olay buyumezdi, belkide! Yani polemik ve misilleme yerine; onlari yanit vermeye yonlendirirdim.

Bu arada konu ve olayin irkcilik ile uzaktan yakindan bir ilgisi yok. TC tarihi ve toplumu irkcilik yapabilmeye tarihsel olarak musait degildir. Milliyetcilik te irkcilik degildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.