Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bedri Baykam’ın bıçaklanma olayında yaşananlar çok açık bir gerçeği göstermiyor mu?

umutgedikli

Önerilen İletiler

Dün çok sayıda köşe yazarı Bedri Baykam’a yapılan saldırıda insanların nasıl yardım etmeyerek oradan uzaklaştığını, çaresiz bir insanı sokağın ortasında nasıl yapayalnız bıraktıklarını yazıyordu. Bedri Baykam’ın bıçaklanma görüntülerini izlediniz mi bilmiyorum ama yaşanan trajedi gerçekten de son derece ibret vericidir. Cüneyt Özdemir yazdığı köşe yazısında şöyle diyor: “Bir yaralıyı hastaneye götürmeyecek kadar değerli arabası olan bir insanın karakterinin beş para etmez”. Peki şimdi buradan hemen “neye göre beş para etmiyor” diye sormak gerekiyor, “Marksist inanca göre mi, Darwinist inanca göre mi, Müslümanlığa göre mi, dinsizliğe göre mi?”

Çaresiz bir insanı ortada bırakmak Darwinizme, materyalizme ve dinsizliğe göre son derece normaldir, ama Müslüman inancına göre de son derece çirkin ve utanç vericidir. Güneri Civaoğlu’da “insanlık bitmiş” diye yorum yapmış. Ortada insanlık diye bir şey kalmamış ki, eğer inanç yoksa insanlık da yok demektir. Darwinizm insanların maymundan geldiğini iddia eder ve güçlü olanın ayakta kalacağı, zayıf olanında eleneceği fikrini savunur. Bedri Baykam’da, ona yardım etmeyen insanlar da kendilerinin maymundan geldiğine inanıyorlar. Arabada olan adam kendini son derece güçlü görüyor ve yaralıyı da zayıf ve kaybedilmiş bir insan olarak görüyor ve sadece kendisini kurtarma derdinde oluyor. Bedri Baykam’da dikkat ederseniz yerde yatan yaralı bayanı düşünmeyip sadece kendini kurtarma peşine düşüyor, o yaralı kadını da taksiye alalım” demiyor. İnsan çok ağır yaralı bile olsa var gücüyle kadını kurtarmaya çalışır, kendinden önce kaldırımda çaresiz yatan kadını düşünür.

Adaletli davranma, yardıma koşma, şefkat ve merhamet Müslümanlıkta ve Allah inancında vardır. İnançlı insan Allah korkusundan öyle zavallı duruma düşmüş bir insanı asla ortada bırakmaz. Karşısındaki Materyalistte olsa, komünistte olsa bunu asla yapmaz, yapamaz çünkü bu haramdır. Ama bir Darwinist için acımasızlık ve sadece kendini kurtarma mantığı son derece normaldir. Böyle bir insan hiçbir şekilde başını belaya sokmak istemez, karakolda ifade vereceğini düşünür, arabasının kirleneceğini düşünür, hastane masrafını düşünür. Ama bir Müslüman sadece vicdanıyla hareket eder, her ne pahasına olursa olsun karşısındakini düşünür ve kurtarır. Böyle bir olayı görmezden gelmenin ahirette karşılığı olacağını çok iyi bilir.

Bedri Baykam’ın olayında Darwinizmin gereği yapıldı, materyalist bir zihniyette insanların nasıl davranacağı tüm topluma gösterilmiş oldu. Şimdi burada bende insanlık öldü mü diye soranlara soruyorum, hangi insanlık? Müslüman insanlık mı, Marksist insanlık mı, Darwinist materyalist zihniyetle yetişen insanlık mı? Yaşanan bu olay tüm toplum için bir ibret vesilesidir. Yardım çığlıkları atan insana koşmayan kişi aynı durumda kaldığında kendisine de yardım edecek tek bir insan bulamayacak, o da sokak ortasında yapayalnız ölümü bekleyecektir. Çünkü materyalist ve Darwinist zihniyet böylesine büyük bir acımasızlığı ve vurdumduymazlığı toplumun tüm hücrelerine işler. Hem toplumu böyle yetiştirmek hem de olaylar karşısında şaşkınlığa düşmek son derece mantıksızdır…

Saldırıya ait videoyu bu linkten seyredebilirsiniz:

-http://gundem.milliyet.com.tr/bedri-baykam-saldiriya-ugradi/gundem/gundemdetay/18.04.2011/1379299/default.htm-

Bedri Baykam’a da acil şifa diliyorum, her insan şefkat ve merhamet gösterilmeyi hak eder, yardım eli uzatılmayı hak eder, hangi inanca sahip olursa olsun…

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani bu yazılanlara göre halkın %99 u müslüman deyimi safsata oluyor. Biz çok yardımsever bir millettik, hiç tanımadığımız biri zora düşse hiç çekinmeden yardım ederdik. Bizleri ve bu olayın kahramanı insanları bu hale kim, nasıl getirdi, bu insanlar neyden çekindiler de yardım edemediler? Yardım edemediler diyorum çünkü bu insanlar bir şeylerden çekinmese yardım edeceklerine eminim. Siyasi görüş nedeniyle olsa bütün oradaki insanlar da aynı görüşten değildir herhalde.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani bu yazılanlara göre halkın %99 u müslüman deyimi safsata oluyor. Biz çok yardımsever bir millettik, hiç tanımadığımız biri zora düşse hiç çekinmeden yardım ederdik. Bizleri ve bu olayın kahramanı insanları bu hale kim, nasıl getirdi, bu insanlar neyden çekindiler de yardım edemediler? Yardım edemediler diyorum çünkü bu insanlar bir şeylerden çekinmese yardım edeceklerine eminim. Siyasi görüş nedeniyle olsa bütün oradaki insanlar da aynı görüşten değildir herhalde.

Bu İnsanlar neden çekindiler?...

Sevgi ve şefkat dolu olduklarından dolayıdır...

Yoksa şu anda Ülkemizde yapılan,gösteri,nümayiş,protestolar,nasılda dayanışma ve bağlılık içinde geçiyor.Dolayısı ile sevgi ve şefkat var,varda normal olanda mı yok.

Acaba?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Cüneyt Özdemir yazdığı köşe yazısında şöyle diyor: “Bir yaralıyı hastaneye götürmeyecek kadar değerli arabası olan bir insanın karakterinin beş para etmez”. Peki şimdi buradan hemen “neye göre beş para etmiyor” diye sormak gerekiyor, “Marksist inanca göre mi, Darwinist inanca göre mi, Müslümanlığa göre mi, dinsizliğe göre mi?”

Çaresiz bir insanı ortada bırakmak Darwinizme, materyalizme ve dinsizliğe göre son derece normaldir, ama Müslüman inancına göre de son derece çirkin ve utanç vericidir. Güneri Civaoğlu’da “insanlık bitmiş” diye yorum yapmış. Ortada insanlık diye bir şey kalmamış ki, eğer inanç yoksa insanlık da yok demektir. Darwinizm insanların maymundan geldiğini iddia eder ve güçlü olanın ayakta kalacağı, zayıf olanında eleneceği fikrini savunur. Bedri Baykam’da, ona yardım etmeyen insanlar da kendilerinin maymundan geldiğine inanıyorlar.

Adaletli davranma, yardıma koşma, şefkat ve merhamet Müslümanlıkta ve Allah inancında vardır. İnançlı insan Allah korkusundan öyle zavallı duruma düşmüş bir insanı asla ortada bırakmaz.

Bedri Baykam’a da acil şifa diliyorum, her insan şefkat ve merhamet gösterilmeyi hak eder, yardım eli uzatılmayı hak eder, hangi inanca sahip olursa olsun…

Sayın 'umutgedikli';

Foruma yazdığınız ilk yazınızdan bu yana ilginç açılımlar sergiliyorsunuz...

Sizi izleyenler, kendini farklı gösterip aslında ajitasyona yönelik bir bakış açısı sergilediğinizi kavramaya başladılar.

Aslında olması gereken ne iseniz o olduğunuz üzerine yaklaşımlar sergilemek daha doğru bir davranış değil mi?

Biliyorsunuz mumlar her zaman sabaha kadar yanar sonsuza kadar yanan bir mum yok sanırım...

Yerde yatan diğer zor durumdaki bir insan için yazdıklarınız yadsınamaz, ancak içinde bulunduğu o zor durumu, verdiği insani tepkileri, yaşadığı şoku görmezlikten geliyorsunuz. Maymun oldukları konusunda fikir belirttiğiniz, onu ve başına gelenleri önemsizleştirme cümleleri kurduğunuz bir insan için kalkıpta "Bedri Baykam’a da acil şifa diliyorum" gibi bir cümle kurmanız, timsah göz yaşı dökmek anlamına gelir.

Geldiğiniz nokta, kendini sorguladığını doğru yolu bulduğunu söyleyen birinin aslında nerede durduğunu açıkca gösteriyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben merak ettim şimdi; hayvanlar marksist mi, komünist mi, darwinist mi ?

Ya da şöyle sorayım;

hayvan olmak için marksist mi olmak gerekir, komünist mi, materyalist mi ?

Peki, sokak ortasında rahatça 20-30 yerinden bıçaklanıp öldürülen kadınların olduğu bir ülkede insanlar komünistleri mi seçiyor yönetici olarak ?

Nerede bu '' vicdansız '' komünistler acaba ???

Bir de uzun saçlı olup da hiç üzerine saldırılmamış kimse var mı bu '' müslüman '' ülkede acaba ?

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arabada olan adam kendini son derece güçlü görüyor ve yaralıyı da zayıf ve kaybedilmiş bir insan olarak görüyor ve sadece kendisini kurtarma derdinde oluyor. Bedri Baykam’da dikkat ederseniz yerde yatan yaralı bayanı düşünmeyip sadece kendini kurtarma peşine düşüyor, o yaralı kadını da taksiye alalım” demiyor. İnsan çok ağır yaralı bile olsa var gücüyle kadını kurtarmaya çalışır, kendinden önce kaldırımda çaresiz yatan kadını düşünür.

Efendim, o yardım etmeyen insanlar belki de Bedri Baykam'ı tanımadılar, onun tavırlarını kendilerine yönelik bir tehlike addedip, belki de onu adeta bir tinerci gibi görerek, karnına bastırdığı elinde bir bıçak, bir şey olduğunu zannedip kaçmış da olamazlar mı ?

Ayrıca, olayda, Bedri Baykam'ın Asistanı olan hanımın bıçaklanması, Baykam'dan sonraymış ve Baykam'ın o sırada yaşadığı panik dolayısıyla bundan haberi olmamış. Çünkü; o kaçtıktan sonra bıçaklanan asistanı, onun gerisinde kalmış.

Her şeyi darwinizme bağlamadan önce, biraz da olayların oluşumunu, sebeplerini takıntısız bir biçimde anlamaya çalışsak daha doğru olmaz mı ?

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çaresiz bir insanı ortada bırakmak Darwinizme, materyalizme ve dinsizliğe göre son derece normaldir, ama Müslüman inancına göre de son derece çirkin ve utanç vericidir.

Bu görüşlerin ezber olmadığını kanıtlamanız için "inanç" ve "bilgi" kavramlarının sağlıklı açıklamasını yapabilmeniz gerekmektedir. Yoksa kimseyi ezber olmadığına inandıramazsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim, o yardım etmeyen insanlar belki de Bedri Baykam'ı tanımadılar, onun tavırlarını kendilerine yönelik bir tehlike addedip, belki de onu adeta bir tinerci gibi görerek, karnına bastırdığı elinde bir bıçak, bir şey olduğunu zannedip kaçmış da olamazlar mı ?

Görüntü pek tanınmamış gibi değil ama insanların bir şeylerden çekindiğinden olsa gerek müdahale edemiyor hatta insanlık görevlerini bile yapamıyorlar. Geçen gün dizide çaycı bir olaya şahit oldu, polis seni karakola götüreceğiz hadi gel deyince çaycı işim var falan diyecek oldu, polis başlarım senin işine diye tersledi. Bazı olaylarda da yaralıyı hastaneye götürenlerin başına çok iyi şeyler gelmediğini duyuyoruz. Oradaki kişilerin yerine kendimizi koysak acaba biz olsak ne yapardık?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Baskalarini elestirmeden yada sorgulamadan evvel once kendi kendinizi sorgulayin, o insanlarin yerinde siz olsaydiniz ne yapardiniz eminimki onlardan farkli bir durum sergilemezdiniz, belki onlarin yaptiklarinin aynisini sizde yapardiniz ama kendimiz orada bulunmadigimiz icin atip tutmak cok kolay. O insanlar Bedriyi tanisalar ne olur tanimazsalar ne olur sonucta karsilarinda yardima muhtac bir insan bulunmakta ama kimse yardim etmiyor. Insanlarimiz gun gectikce yozlasmakta yanlizlasmakta bana dokanmayan yilan 1000 yil yasasin misali ornegin bir defasinda haberlerde universiteli genclerin Ankara kizilayda yaptiklari bir tez calismasini gostermislerdi bir carsafin icine saklanmis yerlerde surunuyor kalabalik caddede kimse donupte bakmiyor bu carsafin altinda ne olup bitiyor kim var diye merak edip bakmiyor. Artik boyle bir toplum olmusuz dahasi yok.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

o insanlarin yerinde siz olsaydiniz ne yapardiniz eminimki onlardan farkli bir durum sergilemezdiniz

Efendim nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ? Örneğin, beni tanıyor musunuz da böyle bir yargıda bulunabiliyorsunuz ?

Ayrıca, yurt dışında yaşadığınızı söylemiştiniz, sanki yurt dışında herkes birbirine yardımda yarışıyor mu ki, bu olayda da yalnızca kendi insanınızı suçluyorsunuz ?

O insanlar Bedriyi ...tanimazsalar ne olur.

belki de onu adeta bir tinerci gibi görerek, karnına bastırdığı elinde bir bıçak, bir şey olduğunu zannedip kaçmış da olamazlar mı ?

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MonDieo dostumuza katılıyorum. İnsanlar diğer insanların feryatlarına duyarsız kalamaz, kalmamalı. Tinerci dahi olsa. Ona olan bir başka zamanda bizlere de olabilir. Kaldı ki, arabanın içinde tinercinin tehlikesi de olamaz. Birazcık dikkat yeterli olabilir.

Çevrede tinerciler de olabilir diye korkarak yaşayamayız. Bağıran, yalvaran insanı bırakıp kaçmak insanlığa yakışmaz. Elbette bırakıp kaçanlar da olabilir. Bizim onlara lafımız yok. Onlar da var olan insanlıklarıyla(!) yaşasınlar.

Bunların hepsi insana, insan sevgisine, insanın yapısını oluşturan olguların "ne" olduğuna karşı samimi olmakla ilgili.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Alakası yok efendim, tinerci veya deli zannedilmesi onun yalvardığını görmemeye yol açabilir demek istedim. Hatırlarsak, bir SAT komandosu Yüzbaşı tinercinin birini ciddiye almadığı için bıçaklanıp, ölmüştü.

Ben '' tinercilere ölüm ! '' falan demedim ki.

İnsanların algılamalarının gerçeği ne kadar çarpıtabileceğinden bahsediyorum.

Yoksa, dediklerinize katılmamak mümkün mü?

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Efendim nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ? Örneğin, beni tanıyor musunuz da böyle bir yargıda bulunabiliyorsunuz ?

Ayrıca, yurt dışında yaşadığınızı söylemiştiniz, sanki yurt dışında herkes birbirine yardımda yarışıyor mu ki, bu olayda da yalnızca kendi insanınızı suçluyorsunuz ?

Saygılar sunarım.

Efendim CanRasit beyefendi :)

Yazdigim yaziya yorum yapmissiniz fakat ben ne yazmisim once tekrar okuyunuz isterseniz sizi taniyip tanimamam, yurtdisinda yasayip yasamamam onemli degil ustelik ben yurtdisinda herkes birbirine yardim ediyor diye bir imadada bulunmamisim ama siz yazdigim yazida sozleri cimbizlayip eksik yapistirmissiniz bakin ben ne yazmisim birde ben cimbizlayim yazdigimi !..

Baskalarini elestirmeden yada sorgulamadan evvel once kendi kendinizi sorgulayin, o insanlarin yerinde siz olsaydiniz ne yapardiniz eminimki onlardan farkli bir durum sergilemezdiniz, belki onlarin yaptiklarinin aynisini sizde yapardiniz ama kendimiz orada bulunmadigimiz icin atip tutmak cok kolay

O insanlar Bedriyi tanisalar ne olur tanimazsalar ne olur sonucta karsilarinda yardima muhtac bir insan bulunmakta ama kimse yardim etmiyor.

Efendim bugun insanlar siradan bir insanla bir tinerciyi isimize geldiginde gayet iyi ayirt edebilir. Hadi bunu gectim insanlar tinerci diye kacip saklandilar herbisi bir tarafa. Daha gecen gun haberlerde bir genc kizi arabayla kacirmaya calisirlarken kiz yalvar yakar bagiriyor yardim edin diye ama insanlar hic bir sey yapmiyor ustune ustelik cep telefonlariyla kameraya cekiyorlar.. Haa simdi siz bunada orada film cekiliyordu ondan kimse yardim etmedi dersiniz :yuvarlan:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MonDieo dostumuza katılıyorum. İnsanlar diğer insanların feryatlarına duyarsız kalamaz, kalmamalı. Tinerci dahi olsa. Ona olan bir başka zamanda bizlere de olabilir. Kaldı ki, arabanın içinde tinercinin tehlikesi de olamaz. Birazcık dikkat yeterli olabilir.

Çevrede tinerciler de olabilir diye korkarak yaşayamayız. Bağıran, yalvaran insanı bırakıp kaçmak insanlığa yakışmaz. Elbette bırakıp kaçanlar da olabilir. Bizim onlara lafımız yok. Onlar da var olan insanlıklarıyla(!) yaşasınlar.

Bunların hepsi insana, insan sevgisine, insanın yapısını oluşturan olguların "ne" olduğuna karşı samimi olmakla ilgili.

Ya siz Mondieo nün yazısını okumadınız veya yanlış yorumladınız o, yardım edilmemesini haklı gösteriyor, siz o yardımcı olmayanların yerinde olsanız aynı davranışta bulunurdunuz diyor. Biz orada değildik fakat zaten ben de aynı düşüncede olduğumu ondan önce belirtmiştim, "uzaktan davulun sesi hoş geliyor", yakına gelince insan nasıl bir şey olduğunu fark ediyor hatta ramazanda davulcu dövenleri bile görüyoruz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sozleri cimbizlayip eksik yapistirmissiniz

Bakın beyefendi, insanlar bu gibi olaylarda duyarsız değil demiyorum. Kendi yazınızı cımbızlamamın sebebi de, '' tanısalar '' kısmının işime yaramaması.

Çünkü, siz '' tanımasalar ne olur '' demişsiniz, ben de yanıt niteliğinde olan '' tanımasalar da olabilecek ihtimallerden birini gösterdiğim '' yazımı yapıştırdım. Tinerci yada bir deli diye, dolayısıyla bıçaklanma korkusu ile işlerine gelmediği için korkabilirler diyorum. Belki de öyledir diyorum, bunu bilemeyiz diyorum. Şimdi anladınız mı sayın Mondieu bey ?

Saygılar sunarım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Çaresiz bir insanı ortada bırakmak Darwinizme, materyalizme ve dinsizliğe göre son derece normaldir, ama Müslüman inancına göre de son derece çirkin ve utanç vericidir. Güneri Civaoğlu’da “insanlık bitmiş” diye yorum yapmış. Ortada insanlık diye bir şey kalmamış ki, eğer inanç yoksa insanlık da yok demektir."

Bende hep kendime soruyordum ne olacak bu dünyanın sonu diye

Darwinciler,materyalistler,koministler,dinsizler dünyayı sarmış müslüman kalmamış

Haydi hayırlısı

Ne diyelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.