Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Gazze'de katliam

Efendi Türkler

Önerilen İletiler

Şu an sınırlı vaktim olduğu için öncelikle Filistin'lilere duyulan nefret ve düşmanlığın ne kadar ileriye varabileceğininin altını çizeyim.

İsrail Birleşmiş Milletler'in 22 Kasım 1967 242 sayılı kararı ile İşgalci Ülke statüsündedir.

1967 Yılından beri Birleşmiş Milletler 66 kez İsrail'i işgalci olduğu için kınama kararı almıştır.

**

Ben ne demişim? "İsrail, işgalci olduğunu kabul ettiği yerlerden çekilmiştir." diyorum.

1967'den Oslo Barış Sürecine Kadar işgalci olduğu yer vardı: Gazze, Batı Şeria, Golan.

Önce Sina'dan çekildi. Sonra Golan Tepeleri haricindeki yerlerdeki işgaline son verdi.

İşgalçi statüsünü sürdürdüğü tek yer Golan Tepeleridir.

Burada İsrail'i aklama var mı?

Golan Tepelerindeki "işgalci" statüsü devam ediyor diyorum. İsrail'e "işgalci" diyorum.

Gazze ve Batı Şeria'da, o bölgeleri Filistin Yönetimine devretmeden önce, "işgalci" idi diyorum.

Sina'da, Mısır'a devretmeden önce "işgalci" idi diyorum.

Sonra ne diyorum, Golan haricinde, "işgalci" olduğu yerlerden çekilmiştir diyorum.

Bu sözlerin neresinde Filistin nefreti?

Ya da ezberini update etmedin mi uzun süre? 1967'de değiliz. 2009'a geldik.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şu an sınırlı vaktim olduğu için öncelikle Filistin'lilere duyulan nefret ve düşmanlığın ne kadar ileriye varabileceğininin altını çizeyim.

İsrail Birleşmiş Milletler'in 22 Kasım 1967 242 sayılı kararı ile İşgalci Ülke statüsündedir.

1967 Yılından beri Birleşmiş Milletler 66 kez İsrail'i işgalci olduğu için kınama kararı almıştır.

Birleşmiş Milletlerin 1948 deki Kararini kabul etmeyen Arkadaş Cyrano, son zamanlarda hemen hem her sayfada, Birleşmiş Milletlerin kararlarindan bahsediyor kendi tezine destek bulmak icin. Eylemlere oldugu gibi degilde, tercih ettigi sekilde bakmak ister.

** 2002 Yilinda, Suriye bile "Birleşmiş Milletler Insan Haklari Komitesinde" yer almisti. ABDin bu komitede yeri yoktu. Bunun gibi komiteler o kadar sacma olduku kimse onlara aldiris etmiyorlardi.

** 2004 Yilinda "Birleşmiş Milletler" Beslan Okul Terroristlerini kinayamadilar. Cunku 56 uyesi, ayni zamanda Islam Conference Organization Uyesi olup, "Terrorism"in insan haklari oldugunu savundular.

** 2006 Yilinda bu kimsenin saygi gostermedigi "U.N. Commission on Human Rights (CHR)" iptal edilip, yerine yeni "The United Nations Human Rights Council (HRC) " koyulmustur. Ayni sarki, ayni muzik.

** Bu Komitede Insan Haklarini öne getiren ulkeler , Israili lanetlemek icin, Dunyada Insan Haklarini en cok cigneyen, kendi haklarina en cok eziyet veren ulkelerdir. 60 a yakin sayide olan Musluman Ulkelerin arasinda, yalniz bir "Demokrasi" vardir. O da Turkiye. Siz gidin artik dusunun gerisini ...

** Bu komite uyelerinden ornekler : Cezayir, Cin, Kuba, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Cameroon, Tunus ... bunu komik bulmuyorsaniz, size baska ne diyelimki?

Siz "Birleşmiş Milletlerin" sarkılarını, işinize gelince soylemeye devam edin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Birleşmiş Milletlerin 1948 deki Kararini kabul etmeyen Arkadaş Cyrano, son zamanlarda hemen hem her sayfada, Birleşmiş Milletlerin kararlarindan bahsediyor kendi tezine destek bulmak icin. Eylemlere oldugu gibi degilde, tercih ettigi sekilde bakmak ister.

Burda hangi karardan bahsediyorsunuz anliyamadim..Birleşmiş Milletlerin 1948 deki Karari bu dediginiz soykirim karari mi oluyor eger böyle bir soykirim kararindan bahsediyorsaniz.. burda büyük yanilgi icindesiniz bunu bilin..

Bakin İngiliz Hükümeti bile soykirim yapilmamistir derken, nasıl oluyor da bugün Türklerden ve Ermenilerden oluşturulan bazı sözde uzlastirma kurulları soykirim yapilmistr sonucuna varabiliyorsunuz? Birlesmiş Milletler Cercevesindeki 1948 tarihli Soykırım Sözlesmesine göre soykirim iddialari sadece mahkeme karariyla saptanabilirken, nasil oluyor da bazi parlamentolar kendilerini mahkeme yerine koyarak böyle kararlar alabiliyorlar?

Sonra** 2002 Yilinda, Suriye bile "Birleşmiş Milletler Insan Haklari Komitesinde" yer almisti. ABDin bu komitede yeri yoktu. Bunun gibi komiteler o kadar sacma olduku kimse onlara aldiris etmiyorlardi. Siz bunlari birakinda Irakda ABD nin Arkasinda BM saldirganligina bakin gercek adaletsizlige bakin ondan sonra Suriye yi hazmedin..Eger gercek korkunuz o ise korkmaniza da gerek yok BM, dünyada “barış, güvenlik ve insan haklarini saglayan bir örgüt olamamistir. BM, ABD iskence ve katliamlarina engel olmak ve insan haklarini korumak bir tarafa ABD iskence ve katliamlarina semsiye olmuştur. Onun icin üzülmeyin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"İNSANLARI YANLIŞLARINDAN VAZGEÇİRMEK İÇİN,ONLARA DAHA İYİ BİR ŞEY GÖSTERMEK LÂZIM"

Küçük bir parmak izi,suçluyu ele verir. Dudakların açıklayamadığı yerde,bakış yardımı gelir. Bir gülüş,yürüyüş, bir eğlence tarzı'da İnsana çok şey verir.

"Yusuf'u kurt yedi" deyince kardeşleri,Yakup peygamber o ince dikkatiyle yakaladı gerçeği.

Gömlek kanlıydı evet. Fakat üzerinde kurdun diş belirtisi yoktu; gömlek yırtılmamıştı.

İyi yada kötü bir oyun oynuyoruz. Bu oyun bir banttan seyredilecek sonra. Her sarfedilen söz,yapılan her hareket,bu nedenle önemli. Küçük bir tenkitle neşesi solan İnsan, bu gerçeği düşümüp,gerçeği incitmeyen bir amaç izlemeli.

"İNSAN" ı aramalı.

Her an maske takarak olması gerekenden başka türlü görünmek, BİR YALANLA YAŞAMAK, öğünmek neye yarar.

İnsan,ne doğan Güneşin farkında, ne batan Ayın, nede kendisine yardım eden elin.

Biraz sonrada,ölüm apansız gelir.

Yarıda kalır oyun.

İnsan Kainat'ın Eşrefi mahlukatıdır,fakat bazı durumlarda'da Esfeli safilin durumuna düşer bu itibarla İnsan yaptıklarından sorumludur nedeni'de eğer yaptıkları yanlışlık sonucu değilde planlı projeli ise bilinç'li tek canlı olmasındandır.

Birleşmiş Milletler fikri ilk olarak, II. Dünya Savaşı'nın bitiminde savaşın galibi ülkeler tarafından, ülkeler arasındaki anlaşmazlığı ortadan kaldırarak ileride meydana gelebilecek ve kendi güvenliklerini tehdit edebilecek bir savaşın önüne geçebilmek amacıyla ortaya atılmıştır. Örgüt yapısının halen bu amacı koruduğunu BM Güvenlik Konseyi'nin varlığı ve çalışmalarıyla ortaya koymustur. Güvenlik Konseyi her türlü kararı veto yetkisine sahip beş ülkeden oluşmaktadır. Bu ülkeler ABD, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Birleşik Krallık ve Fransa'dır. Vikipedi.

Birleşmiş Milletler,Amerika,İsrail diye yazmak galiba işin özü, birde EVANJELİKLER ortaya kondumu olay meydana çıkar birde bu durumu sanal alemde kendini "DİNSİZ" olarak lanse edip konu Müslüman ve Mazlum insanlar olduğunda sırf içindeki nefret'ten ve taraf olmanın verdiği durumdan dolayı İnsanlık " ONURUNU" unutanlara hatırlatmak gerekir.

Evanjelizm Yahudilerin üstün ırk fikrini ve kurulacak büyük İsrail`in meşruiyetini Hıristiyan alemine İncil`i kullanarak yutturmaya çalıştığı tahrif edilmiş Hıristiyanlıktır. Yani evanjelikler büyük İsrail`in kuruluşuna yardım edecek, büyük İsrail kurulunca Mesih Hıristiyan aleminin başına geçeçek ve dünya hakimiyeti kuracaktır. Bunun için önce büyük İsrail`in kurulması şarttır. Çünkü Siyonist öğreti bunu telkin etmektedir.

Şimdi Filistin gerçeği bize şunu göstermektedir İnsanlık adına.

Yusuf'u kurt yedi diyen zihniyet İsrail, ve Amerika Yardım eden İsrail dostu birleşmiş milletler ve Katil kardeş,Yakup Peygamber durumunda ise Müslümanlar ve Mazlum devletler.

Ama "Yusuf'u kurt yedi" deyince kardeşleri,Yakup peygamber o ince dikkatiyle yakaladı gerçeği.

Gömlek kanlıydı evet. Fakat üzerinde kurdun diş belirtisi yoktu; gömlek yırtılmamıştı. durum meydanda İsrail zulüm yapıyor

Amerika birleşmiş milletlerde "VETO" ediyor,her türlü desteği SİLAH,PARA,ASKERİ DESTEK,LOBİ olarakta veriyor.

Ve İnsanlık her şeyin farkında KESER DÖNER SAP DÖNER,ELBET BİR GÜN HEASP DÖNER ve İsrail yaptıklarının hesabını Mahkeme ve uluslararası arenada verir tarihte olduğu gibi, Tarih tekerrürden ibarettir,yanlış yaparsan aynen tekrar eder...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada bazı forumdaşların mantık yürütme biçimine ne desem bilmiyorum. Ben İsrail’in varlık hakkı vardır derken Kıbrıs’ın Rumlara terkini savunuyormuşum! Yok, oldu olacak, Türklerin Anadolu’yu toptan terk edip Orta Asya’ya dönmelerini de savunayım canım! :)

Dünyada hiçbir toprak, hiç kimsenin tapulu malı değildir. Anadolu Rumlardan önce başkalarının, onlardan önce de başkalarınındı. Anadolu veya Kıbrıs, Rumların veya Ermenilerin olması gerekir diyenin, önce gelip bu Kıbrıs ve Anadolu’yu bir gelip alması lazım! Bir denesinler, ondan sonra bakarız yani!

Kudüs civarı da İsrail’in tapulu malı değildir. Ama Kıbrıs Türkü nasıl sürülüp çıkarılamazsa, İsrail halkı da sürülüp çıkarılamaz. Ancak belirtmeliyim: Dünyada insanlık tarihinin başlangıcından beri bir ulusun toprağı olmuş böyle az yer vardır. İsrail bu ölçüde hak sahibi olduğu topraklarda devlet olma şansını elde etmiştir. Edemeyebilirdi, etti. At binenin, kılıç kuşananın! Hakkı var diye, ağladı diye ağzına emzik verilmedi.

“Na sar et mené o’lura ca lis se nind éol urr!” :D

Ku klux klan konusuna gelirsek, Türkiye ABD değil! Ama o yolda ilerlediğini sanıyor! Ha gayret, olacak… Hele bir şu Ergenekon örgütünü göçertin! Ondan sonra Gates amcanız eski XP'nizi kaldırıp cici Vista'nızı yükleyecek! :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İsrail tarafından ablukaya alınan yaşamları,evinden barkından edilen insanları,canları alınanları burada yazarken,ırkçı yada kabileyici anlayışı ile yarglanmak.

Bu bir vahşetti,bu bir zihniyetti;suskun ve uyutulmuş...bunun gibi düşündüren diğer bir zihniyet;sadece bir örnek...İsmet BERKAN'ın kaleminden...

"Irkçıyım ama farkında değilim!

Böyledir işte: Irkçılık yapanlar, yaptıkları şeyde haklı olduklarına o kadar canı yürekten inanırlar ki, onlara ırkçılık yaptıklarını kabul ettiremezsiniz bir türlü.

Son ırkçılık tartışması, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü acımasız askeri operasyona yönelik protestolar sırasında çıktı. Şu son üç hafta içinde Türkiye’nin onlarca yerinde yüzlerce, binlerce kez ırkçılık yapıldı. Hâlâ elektronik posta kutuma her gün yüzlerce anti semitik, yani Yahudi düşmanı ırkçı mesajlar yağıyor.

Ancak bütün bu ırkçı söylemlerin en çarpıcılarından birini, Eskişehir’deki Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu sergiledi. Radikal’in birinci sayfasından yayımladığımız fotoğrafı hatırlayacaksınız: Federasyon başkanı ve yönericileri, ‘Ermeniler ve Yahudiler giremez, köpekler girebilir’ yazılı pankartları gururla ellerinde taşıyorlardı.Radikal bu fotoğrafı birinci sayfasından ‘Türkiye’nin utanmaz ırkçıları’ başlığıyla yayımladı. Sonra muhabir arkadaşımız İsmail Saymaz, Eskişehir’e kadar gidip federasyonun başkan ve yöneticileriyle görüştü, bunun haberini de koyduk.

Cumartesi günü federasyondan bir elektronik mektup aldım. Federasyon adına açıklama yapan Niyazi Çapa, yaptıklarının ırkçılık olmayıp tam tersine ırkçılığın protestosu olduğunu iddia ediyor.

Bu enteresan bakış açısını daha iyi anlamanız için epey uzun olan mektuptan, orijinal imlaya hiç dokunmadan, mecburen kısa bir alıntı yapacağım:

“7 Ocak 2009 tarihinde bu sene Eurovizyon şarkı yarışmasında Ermenistan’ı temsil edecek olan SOAD rock grubunun konser biletlerine ‘köpekler ve Türkler giremez’ yazmasına ve Türklüğü aşağılayıcı şekilde hazırladığı Yüce Atatürk’e ve Atalarımıza küfürler ettiği klibine tepki vermek için,

Yakın tarihte 34 Dış İşleri görevlimizi şehit eden, Hocalı’da katliam yapan Ermenilerden özür dilemeye kalkan sözde aydınların Ermenilerden özür diliyorum kampanyasına karşı çıkmak için,

Son günlerde televizyonlarda üzüntüyle seyrettiğimiz katil İsrail’in yaptığı soykırımı protesto etmek için ‘Bu kapıdan Yahudi ve Ermeniler giremez’ diye demokratik bir tepki Federasyonumuzca gerçekleştirilmiş, bu zulümleri yapanların bizim kapımızdan giremeyeceği yaptığımız basın açıklamasıyla vurgulanmıştır.

Zaman zaman insan haklarından dem vuran insan kasapları ile hesaplaşma basın toplantımızda 1000 yıllık Şanlı tarihimizde yüzümüzün kızaracağı hiçbir kötü miras bırakmayan Şanlı Ecdadımız adına özür dilemek cüretinde bulunan sözde aydınlara seslenilmiş, İnsan kasabı ülkeler hele bir özür dilesinler bakalım denilmiştir.

Ve bu basın toplantımızda Kızılderilileri katleden, Nagazaki ve Hiroşima’ya atom bombası atan, Irak’ta binlerce yetim bırakan Amerikalılar, Boşnakları dünyanın gözü önünde katleden Sırplar, Kafkaslarda, Kırım ve Çeçenistan’da katliam yapan Ruslar, Anadolu’da mezalim yapan Yunanlılar, Trablusgarp’ ta yaptıklarından dolayı İtalyanlar, Yahudileri fırınlarda yakan Almanlar özür diledi mi ki siz Atalarımızın işlemediği bir suçtan dolayı özür diliyorsunuz diye sorulmuştur.

Ayrıca bugün bile devam eden, bebekleri dahi öldürmekten çekinmeyen, ölen Filistinli bebekleri piknik yaparak seyreden, zafer işareti yapan Yahudiler Filistinlilerden özür dilesin,

Kadın bebek demeden Güneydoğu’da soykırım yapan PKK’yı destekleyen Batılılar

insanlık suçu işlediklerinden dolayı Türklerden özür dilesin denilmiş,

Basın toplantımızda Irkçılık yapan, insanlara zulüm eden tüm zalimler kınanmış, dünyadaki tüm ırkçılıklara karşı Federasyonumuzun demokratik tepkisi gösterilmiş, tüm mazlum

halklar savunulmuştur.”

Bakış açısındaki çarpıklığı bir de benim söylememe gerek var mı, bilmiyorum. Demek ki neymiş, ‘Bu kapıdan Ermeniler ve Yahudiler giremez, köpekler girebilir’ demek ‘demokratik tepki’ymiş!

Pes doğrusu.

Kendi haklılıklarına o kadar inanıyorlar ki, ne yaptıklarını görmüyorlar bile.

Bir meselede haklı olmak, ırkçılık yapmayı, hiçbir ayrım gözetmeksizin bir dine inanan, bir etnisiteye mensup bütün insanları topyekûn suçlamayı, onların tamamından nefretle söz etmeyi de haklı çıkarır mı?

Almanya’da Türk kökenli biri delirip elinde silah sokakta 10 kişiyi rastgele öldürse, bunun üzerine de bir Alman derneği çıkıp ‘Katil Türkler’ dese ne hissedersiniz?

Herhalde en azından kızarsınız.

Peki siz ‘Katil Yahudiler’ demekten neden hiç çekinmiyorsunuz? ‘Katil Ermeniler’ derken neden hiç içiniz sızlamıyor?

‘Demokratik tepki’ymiş... Demokrasiden anladıkları da bu işte."

İsrail,öldürürken insan için vicdan diyen bizler,insanı yok sayan tüm zihniyetlere de inatla vicdan demeye devam edeceğiz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hamas ve Israil Ateskes imzaladilar.. imzaladilarda ne oldu olan kucuk cocuklara oldu.. Hamasin ve israilin eninde sonunda bir sekilde barisa imza atacaklari belliydi madem imzaliyacaklardida hamas neyi ispatlamaya calisti.. Hamasin bu durumunun Saddamin ABDye kafa tutmasindan farksiz.. Saddamda bir zamanlar ABD'ye kafa tutuyordu bize kimse dokunamaz falan filan diye kuru siki naralar atiyordu.. Hamasta bugun Saddamin ornegini sergiledi.. Sayet Hamas bugun Halkini dusunmus olmus olsa idi roket atarlarla bilmem taslarla halkini savunmazdi bugun Israilin kullandigi silahlar hemen hemen hic bir ulkede yoktur roket atarlarlami israillere karsi konulacakti.. Israil degilmiydi bir zamanlar hamasin finansmani eee bugun ne olduda yemegini yedigi sofraya bicak saplamak buna pek fazla inanasim gelmiyor bu savasin baslamasida bitmeside iki tarafin anlasmali bir oyunu gibi geliyor bana .. Eger bugun Hamas Israile karsi bir basari elde etmek istiyorsa ilk basta Arap ligini ve el-fetihi kendi yanina cekmeli.. Arap ligini kendi saffina cektigi taktirde Israile verilen dogal gazi ve petrolu kesseler bakin bakalim ozaman neler olurdu.. Ama Israil Filistinlilere phospor bombasi atarken arap ligi buna seyirci kalip hamasi suclamaktan geri kalmadilar..

olan savasta hayatini kaybeden cocuklara oldu

Saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hamas ve Israil Ateskes imzaladilar.. imzaladilarda ne oldu olan kucuk cocuklara oldu.. Hamasin ve israilin eninde sonunda bir sekilde barisa imza atacaklari belliydi madem imzaliyacaklardida hamas neyi ispatlamaya calisti.. Hamasin bu durumunun Saddamin ABDye kafa tutmasindan farksiz.. Saddamda bir zamanlar ABD'ye kafa tutuyordu bize kimse dokunamaz falan filan diye kuru siki naralar atiyordu.. Hamasta bugun Saddamin ornegini sergiledi.. Sayet Hamas bugun Halkini dusunmus olmus olsa idi roket atarlarla bilmem taslarla halkini savunmazdi bugun Israilin kullandigi silahlar hemen hemen hic bir ulkede yoktur roket atarlarlami israillere karsi konulacakti.. Israil degilmiydi bir zamanlar hamasin finansmani eee bugun ne olduda yemegini yedigi sofraya bicak saplamak buna pek fazla inanasim gelmiyor bu savasin baslamasida bitmeside iki tarafin anlasmali bir oyunu gibi geliyor bana .. Eger bugun Hamas Israile karsi bir basari elde etmek istiyorsa ilk basta Arap ligini ve el-fetihi kendi yanina cekmeli.. Arap ligini kendi saffina cektigi taktirde Israile verilen dogal gazi ve petrolu kesseler bakin bakalim ozaman neler olurdu.. Ama Israil Filistinlilere phospor bombasi atarken arap ligi buna seyirci kalip hamasi suclamaktan geri kalmadilar..

olan savasta hayatini kaybeden cocuklara oldu

Saygilar

Kardesim, Arap ligi Filistinli cocuklarin hayatlarini, istikbalini dusunmezler. Onlar Filistinli araplari, Yahudilere olan nefretleri beslemek icin, kukla gibi kullanirlar.

Basta demek istediginize gelince, sizinle hemfikirdeyim. eeeh ne oldu? Hamas ne basardi? Cocuklar niye öldü? Iste benim savundugum taraf, Hamasi kinadigim nedenlerin sebepleri budur. Cocuklarini kurban edip, nefretlerini, kinlerini beslemek.

Ne yazikki, Hamas tekrar para alacak oradan buradan ve tekrar baslayacak terrorisme. Cocuklar tekrar ölecek! Islam dunyasi tekrar Hamasi destekleyecek ve cocuklarin olmesine yardim edecekler! Yahudilere olan irkcilik tekrar surup gidecek!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Peki,hazir sirasi gelmisken bende size sorayim sayin mavi ve mavi gibi düsünenlere:Ermeni Rock grubunun Türklerle ilgili söylediklerini nasil buldunuz,bu sizde nasil bir duygu uyandirdi ve onlari kinamayi düsündünüzmü hic,yoksa aman sende desinler bosvermi dediniz?Cünkü bu konu üzerinde iyi hatirliyorum bir ara tartisilmisti forumda.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne yazikki, Hamas tekrar para alacak oradan buradan ve tekrar baslayacak terrorisme. Cocuklar tekrar ölecek! Islam dunyasi tekrar Hamasi destekleyecek ve cocuklarin olmesine yardim edecekler! Yahudilere olan irkcilik tekrar surup gidecek!

:) Doğru söze ne denir? Bu milliyetçi (millet din demektir. Milleti İbrahim: İbrahim'in dinine tabi olmuş demektir.) kesim şimdi ne diyor? "İsrail Lübnan saldırısında olduğu gibi yine hezimete uğradı ve çekildi."

Arapçı propaganda aygıtının bunu pompalayacağını ta işin başında söylemiştim.

Bu kafayla bir iki sene sonra İsrail'in büyük bir hezimete daha uğraması kaçınılmaz olacak. Yine "ah bebeler, vah masumlar" diye sokaklara dökülünüp kuklalar, bayraklar yakılacak. Bir Lübnan'da, bir Gazze'de... Sırayla. İsrail hezimete doymayacak...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:) Doğru söze ne denir? Bu milliyetçi (millet din demektir. Milleti İbrahim: İbrahim'in dinine tabi olmuş demektir.) kesim şimdi ne diyor? "İsrail Lübnan saldırısında olduğu gibi yine hezimete uğradı ve çekildi."

Arapçı propaganda aygıtının bunu pompalayacağını ta işin başında söylemiştim.

Bu kafayla bir iki sene sonra İsrail'in büyük bir hezimete daha uğraması kaçınılmaz olacak. Yine "ah bebeler, vah masumlar" diye sokaklara dökülünüp kuklalar, bayraklar yakılacak. Bir Lübnan'da, bir Gazze'de... Sırayla. İsrail hezimete doymayacak...

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli militanların roket saldırılarından en fazla etkilenen sınır yakınlarındaki İsrail kenti Sderot'taki Sapir Yüksek Okulu öğrencisi, bölgedeki Filistinliler için 10 TIR dolusu yardım malzemesi topladı.

Sapir yüksek Okulu, daha önce bir çok kez roket saldırılarına maruz kalmış, geçen yıl Şubat ayında bir öğrencisi, atılan bir roketle hayatını kaybetmişti.

Hadas Balas (25) adlı kız öğrenci, savaşın sürdüğü günlerde okulunu ziyaret ettiği sırada, Gazze tarafına atılan bombaların yanı sıra, Sderot'ta çalan sirenlerin sesini duyduğunu ve "bir şeyler yapması" gerektiğini hissettiğini söyledi.

Savaş sırasında, Gazze çevresindeki tüm okullarda eğitime ara verilmişti.

"Gazze'de yiyecekleri olmayan, içecek bir şey bulamayanları düşündüğünde, bunun kendisine çok acı verdiğini" belirten Balas, bir arkadaşı ile birlikte gönderdikleri e-postalar yoluyla Gazzeliler için yardım çağrısında bulunduklarını anlattı.

Gönderdikleri e-postalarda, "sağ olanlara yaşama hakkını sağlamak olan ortak hedefimiz doğrultusunda kuralların ötesinde çalışıyoruz" diyen öğrencilere, beklediklerinin çok üzerinde yardım gelmiş.

"İki TIR yardım sağlayabileceğimizi tahmin ediyorduk" diyen Balas, 10 TIR dolusu yardım toplanacağını beklemediklerini de bildirdi.

Öğrencilere, bazı sivil toplum kuruluşları, elbise, battaniye ve diğer bazı yardım malzemelerinin toplanmasında gönüllü aracılık etti. Yardım çalışmalarına Hayfa'daki Yunan Katolik Kilisesi ile Siyonist gençlik teşkilatı Haşomer Hatzair de katıldı.

Yine Gazze sınırı yakınlarındaki, roket saldırılarından etkilenen Kfar Aza kibutzu da, toplanan yardım malzemelerinin Gazze'ye nakline kadar depolanmasında yardımcı oldu.

Yardımlar için bir internet sitesi de kuran iki yüksek okul öğrencisi İsrailli kız, bu yolla da hayli para topladıklarını ve gelen bağışlarla Gazzeliler için gıda maddeleri satın alacaklarını söylediler.

Yardımları nasıl iletecekleri yolunda fazla bir şey söylemeyen üniversite öğrencileri, yaptıkları her şeyi, yetkililerle koordine ettiklerini de belirttiler.

AA

İnsan olmanın erdemi ister Yahudi,İster başka bir ırktan olsun budur işte,yoksa olayın nedenlerini tek taraflı bir tarafgirlikle

inceleyip sonrasında'da sırf bir Dine mensubiyet ve Irk temelinde ele alıp yazı yazmak bazılarının genetik şifresi olmuş.

Hamas deyip birde çocukları hedef yapıyorlar demek Gazze denilen yere tıkılan Filistinlileri töhmet altında bırakmak İsrail katliamlarını örtbas etmeye çalışmak İnsani duyguların ne kadarda törpülendiğini meydana çıkarıyor ve bunu yapanlar birde kendilerini realist, modern, çağdaş saymıyorlarmı yazık birde olaylara Hamas ve Filistin tarafından bakabilmek yürek işidir yoksa Amerikalılar ve İspanyolların vede İngilizlerin ha birde Almanların yaptıklarının normal olduğunu zimmen kabul etmektir nede olsa yapanın yanına kâr kalıyor ve "REALİST" düşünce deyip geçmek zaten vicdani kanaati madde üzerine şekillenmiş kişilerin umurunda olmuyor fakat hayrettirki bu madde uzantısı kişiler Dinle aralarının olmamasına rağmen konu batı veya Yahudi ve Hristiyan oldumu birden tarafgir olup DİNDAR bir kimliğe sahip herhangi biri gibi olup rengarenk

yorumlarla yazı yazmak bayağı bir öğretici oluyor,olsun nihayetinde her şey kayıt altına alınıyor ister maşeri,ister dünyevi sonunda olan olacak ve ADALET yerini bulacak o zaman son pişmanlık fayda vermeyecek yine ADALET terazisinde...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Hamas ve Israil Ateskes imzaladilar.. imzaladilarda ne oldu olan kucuk cocuklara oldu.. Hamasin ve israilin eninde sonunda bir sekilde barisa imza atacaklari belliydi madem imzaliyacaklardida hamas neyi ispatlamaya calisti.. ... bu savasin baslamasida bitmeside iki tarafin anlasmali bir oyunu gibi geliyor bana ..

Yakışıklı forumdaşım, umarım bu söylediklerinizi, diğer forumdaşlarımız da görürler.

Forumdaşlarımız, Hamas'ın bebek ölümlerinden medet uman bir politika izlediğini ve bu son saldırının esas orghanizatörü olduğunu anlarlar da, Hamas propagandasına yem olmaktan, Hamas'a bedava asker yazılmaktan kurtulurlar.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Burada bazı forumdaşların mantık yürütme biçimine ne desem bilmiyorum. Ben İsrail’in varlık hakkı vardır derken Kıbrıs’ın Rumlara terkini savunuyormuşum! Yok, oldu olacak, Türklerin Anadolu’yu toptan terk edip Orta Asya’ya dönmelerini de savunayım canım! :)

Dünyada hiçbir toprak, hiç kimsenin tapulu malı değildir. Anadolu Rumlardan önce başkalarının, onlardan önce de başkalarınındı. Anadolu veya Kıbrıs, Rumların veya Ermenilerin olması gerekir diyenin, önce gelip bu Kıbrıs ve Anadolu’yu bir gelip alması lazım! Bir denesinler, ondan sonra bakarız yani!

Kudüs civarı da İsrail’in tapulu malı değildir. Ama Kıbrıs Türkü nasıl sürülüp çıkarılamazsa, İsrail halkı da sürülüp çıkarılamaz. Ancak belirtmeliyim: Dünyada insanlık tarihinin başlangıcından beri bir ulusun toprağı olmuş böyle az yer vardır. İsrail bu ölçüde hak sahibi olduğu topraklarda devlet olma şansını elde etmiştir. Edemeyebilirdi, etti. At binenin, kılıç kuşananın! Hakkı var diye, ağladı diye ağzına emzik verilmedi.

Doğru söze ne denir?

Sadece onaylanır.

:clover:

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayin Brainslapper

Bu forumun ozelligide zaten bu degilmi insanlar her konuda tartisip goruslerini bildirip hep beraber dogruyu yanlisi bulmaktir eger tabiki dogruyu bulmak istiyorsak :) ... Ama yok dedigim dedik caldigim duduk dersekte ozaman zor... dogruyu bulmak

saygilar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yakışıklı forumdaşım, umarım bu söylediklerinizi, diğer forumdaşlarımız da görürler.

Forumdaşlarımız, Hamas'ın bebek ölümlerinden medet uman bir politika izlediğini ve bu son saldırının esas orghanizatörü olduğunu anlarlar da, Hamas propagandasına yem olmaktan, Hamas'a bedava asker yazılmaktan kurtulurlar.

Saygılar.

Bir kişiye bunca yazı yazıldıktan bunca kanıt getirildikten sonra yine böyle yazabiliyorsa burada değil nefret daha başka bir şey var ne diyelim bunu çözmekte zıddında kaim...

Zıddı meydana çıkaran, onun zıddı olan şeydir. Bal, sirkeyle belirir.

Mevlana

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli militanların roket saldırılarından en fazla etkilenen sınır yakınlarındaki İsrail kenti Sderot'taki Sapir Yüksek Okulu öğrencisi, bölgedeki Filistinliler için 10 TIR dolusu yardım malzemesi topladı.

...

İnsan olmanın erdemi ister Yahudi,İster başka bir ırktan olsun budur işte,yoksa olayın nedenlerini tek taraflı bir tarafgirlikle

inceleyip sonrasında'da sırf bir Dine mensubiyet ve Irk temelinde ele alıp yazı yazmak bazılarının genetik şifresi olmuş.

Hamas deyip birde çocukları hedef yapıyorlar demek Gazze denilen yere tıkılan Filistinlileri töhmet altında bırakmak İsrail katliamlarını örtbas etmeye çalışmak İnsani duyguların ne kadarda törpülendiğini meydana çıkarıyor ve bunu yapanlar birde kendilerini realist, modern, çağdaş saymıyorlarmı yazık birde olaylara Hamas ve Filistin tarafından bakabilmek yürek işidir yoksa Amerikalılar ve İspanyolların vede İngilizlerin ha birde Almanların yaptıklarının normal olduğunu zimmen kabul etmektir nede olsa yapanın yanına kâr kalıyor ve "REALİST" düşünce deyip geçmek zaten vicdani kanaati madde üzerine şekillenmiş kişilerin umurunda olmuyor fakat hayrettirki bu madde uzantısı kişiler Dinle aralarının olmamasına rağmen konu batı veya Yahudi ve Hristiyan oldumu birden tarafgir olup DİNDAR bir kimliğe sahip herhangi biri gibi olup rengarenk

yorumlarla yazı yazmak bayağı bir öğretici oluyor,olsun nihayetinde her şey kayıt altına alınıyor ister maşeri,ister dünyevi sonunda olan olacak ve ADALET yerini bulacak o zaman son pişmanlık fayda vermeyecek yine ADALET terazisinde...

Başkalarını dincilikle, ırkçılıkla, genetik kodlara bakarak hareket etmekle suçlamadan önce, aynaya bakınız.

*

İsrailliler demek ki monolitik bir bakışa ve fikre sahip değilmiş, aralarında Filistinlileri düşünenler de varmış. Toptan yokedilmeyi ve o topraklardan sürülmeyi hakedecek kadar kötü insanlar değillermiş!

*

Burada Hamas saldırılarına maruz kalmalarına rağmen, Filistin'e yardım gönderen İsraillileri örnek veriyorsun, Gilad Atzmon'u örnek veriyorsun.

Peki birkaç tane de, İsraillilerin gözüyle olayları inceleme ve irdeleme cesareti ve tarafsızlık gösterebilen birkaç Filistinli adı versana bize?

Mesela bunu bu forumda yapabilecek ilk Müslüman olmayı deneyebilir misiniz?

Bir kez olsun, acaba füze atılan bir okula giden çocuğum olsaydı ne yapardım, nasıl duygular yaşardım diye düşünmeyi denediniz mi hiç?

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir kişiye bunca yazı yazıldıktan bunca kanıt getirildikten sonra yine böyle yazabiliyorsa burada değil nefret daha başka bir şey var ne diyelim bunu çözmekte zıddında kaim...

Ben de aynı şeyi senin için düşünüyordum: Bir insan bu kadar mı fanatik olur diye düşünüyordum.

Ben, demirefe, Suheyla, Yakışıklı, Mahir Kaynak , Mustafa Akyol, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Mahmud Abbas, birbirine benzemezler Tel Aviv'de Shimon Peres'in hizmetlerimiz karşılığında bize ödediği parayı tam almıştık ki, Filistinliler cüzdanımızı çaldılar, bundan dolayı böyle bir ortak nefret (!) geliştirdik Filistinlilere karşı.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben de aynı şeyi senin için düşünüyordum: Bir insan bu kadar mı fanatik olur diye düşünüyordum.

Ben, demirefe, Suheyla, Yakışıklı, Mahir Kaynak , Mustafa Akyol, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Mahmud Abbas, birbirine benzemezler Tel Aviv'de biraraya gelip Shimon Peres'in hizmetlerimiz karşılığında bize ödediği parayı tam almıştık ki, Filistinliler cüzdanımızı çaldılar, bundan dolayı böyle bir ortak nefret (!) geliştirdik Filistinlilere karşı.!!!

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başkalarını dincilikle, ırkçılıkla, genetik kodlara bakarak hareket etmekle suçlamadan önce, aynaya bakınız.

*

İsrailliler demek ki monolitik bir bakışa ve fikre sahip değilmiş, aralarında Filistinlileri düşünenler de varmış. Toptan yokedilmeyi ve o topraklardan sürülmeyi hakedecek kadar kötü insanlar değillermiş!

*

Burada Hamas saldırılarına maruz kalmalarına rağmen, Filistin'e yardım gönderen İsraillileri örnek veriyorsun, Gilad Atzmon'u örnek veriyorsun.

Peki birkaç tane de, İsraillilerin gözüyle olayları inceleme ve irdeleme cesareti ve tarafsızlık gösterebilen birkaç Filistinli adı versana bize?

Mesela bunu bu forumda yapabilecek ilk Müslüman olmayı deneyebilir misiniz?

Bir kez olsun, acaba füze atılan bir okula giden çocuğum olsaydı ne yapardım, nasıl duygular yaşardım diye düşünmeyi denediniz mi hiç?

Saygılar.

Başkalarını dincilikle değil dinsiz gözüküpte dini argümanı ırkçılık olan Siyonist İsrail bezirganlığı yapanlaradır ve rengarenk durumlarını ortaya sermektir.

İsrailde monolitik bir bakış olmadığını zaten yazıyorum ve verdiğim örneği bu topiğe siz yapıştırsa idiniz olayın seyrini kim bilir nerelere çekerdiniz buradan benim en azından sizden ve şürekalarınızdan daha objektif olduğum anlamı çıkar.

İsraillileri,İsrailin gözü ile inceleyen ve irdeleyen tek bir isim vereceğimki sizin bin örneğinize bedel; Mahmut Abbas yetermi.

Bir füze atılan okula giden çocuğum olsa o okula atılan füzelerin niye atıldığını öğrenir ve İsrail’li kızların yaptığı yürekli işi yapardım.

Aslında yapılacak olanda budur ama bazılarına ters gelir fıtrartları gereği.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bati yani Amerika ve Avrupa,nasil ki Israil'in Filistin'lileri yok etmesini zevkle seyrediyorlarsa,aynen PKK terör örgütünün Türkiye'nin sinirlarini degistirme cabalarinda da PKK nin arkasindadirlar.Avrupa'nin ve Amerika'nin cirkin yüzleri,Israil'i katliamlarda hakli görürken, PKK ya terör örgütü diyememelerinde ortaya cikmaktadir.Amerika PKK ya terör örgütü der fakat onunla Kandilde isbirligi yapar,Amerikan ve Israil subaylari Pkk lilari egitir,sonra da biz Türkiye'nin stratejik ortagiyiz der.

Iran herseyden önce bir Arap ülkesi degildir,Iran'i Araplastiran zihniyet ancak Amerika ve Israil yandasi zihniyet olabilir.BOP projesi denilen Büyük Orta dogu projesi BÜYÜK ISRAIL PROJESI'dir.Amerika Ortadogu'da Arap ülkelerini susturarak beri tarafta filistinlileri ezdirerek aslinda Ortadogu'yu bir Israil hegemonyasinin altina sokma gayreti icindedir.Iran'a bu nedenle saldirmayi planliyor,Irak'a bu nedenle saldirdi ve parcaladi.Amerika ve Israil yandaslarinin Arap veya müslüman veya Türk düsmanliginin asil nedeni budur,cünkü Israil'in bugün itibariyle en cekindigi ülke Türkiye'dir.Dünde Türkiye Israil'in gözünde bir tehlikeydi,bu nedenle Avrupa,ABD ve Israil isbirligi ile Türkiye hem ekonomik hem güvenlik yönünden zayif düsürülmeye ve tehlikenin önlenmesine calisilmaktadir.Amerika'nin Türkiye'de konuslanmasinin amaci Israil'in güvenligi icindir.

Bunlar bilinen gercekler olmasina ragmen burada Amerika'yi ve Israil'i elestirenleri saflikla tanimlamak bence saygisizligin ötesinde hakarettir de.Iki kelime Ingilizceyi bir araya getirip yazamayan aslinda kulaktan dolma bilgilerle yazmayi bir hüner sayan,Amerikada olmayi bir paye sanarak Amerikancilik yapmak bence asil safligin kimde oldugunu ve olgunlasmamis bir zihniyetle karsi karsiya olundugunu gösterir.

saygilarla

Israil hic kimsenin izni olmadan coluk cocuk bombaliyor ama Türkiye terörle savaşmak icin ABD den izin almak zorunda ve Azerbaycan kendi topraklari icin savasmak isterken Avrupa Konseyi buna izin vermiyor?

Miliband : Terörle savaş hataydı

Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni başkan Barack Obama'nın göreve gelmesine beş gün kala, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, "terörle savaş" adı verilen doktrinin bir hata olduğunu söyledi.

David Miliband

Miliband : İnsan hak ve özgürlüklerine taahhütlerimizi yerine getirmeliyiz

Miliband, terörle mücadele stratejisinin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Guardian gazetesinde yayımlanan makalesinde Miliband, terörle savaş stratejisinin yapıcı olmadığını, Batı'ya muhalif ortak bir dava oluşturmak isteyen kesimlerin ekmeğine yağ sürdüğünü söyledi.

Burda emperyal güclerin kendilerinin dünyada kendilerinin terörün temelini olusturduklarinin farkina vardiklarindan dolayi ki silahlarin geri tepmesi noktasina geldigini bu konuda tartisma tezlerini ortaya koyuyorlar.. Artik bu kadar acik net..

Acik ve net olan bir gercek daha var dünya eskisi kadar teröre seyirci kalmayacak..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Günde en az bir Filistinli yaralı çocuğun, sınırdan geçirilip İsrail hastanelerine taşındığını, sırtlarında Yahudi yıldızı olan görevlilerin bir eliyle serum şişesini tutarak Filistinli çocuğun sedyesini ambulansa taşıdıklarını ve hastaneye ulaştırdıklarını, dünya haber ajansları görüntülerle geçtiler.

Propaganda mı? Tabii ki olabilir. Ama kamera gittikten sonra ambulansın içinde serumun çekilip çocuğun boğazının sıkıldığını hiç sanmıyorum. Önce vur, sonra hastaneye götür, bu nasıl mantık? derseniz, dünya böyle çelişkilerle dolu bir yer...

İsrail bir çaresizliğe mahkum edilmeye çalışılıyor. Bu ülkeye gidenlerin anlattıklarından açıkça belli olduğu gibi, sürekli tedirginlik içinde yaşayan kendi halkı ile operasyonlarda zarar gören Filistinli halk arasında sıkıştırılmaya çalışılıyor.

Bu arada özellikle ele alıp uzun uzadıya yanıt vermeye gerek duymadığım bazı yanlış mantık yürütmeler oluyor. "Türkiye Diyarbakır'ı niye bombalamıyor o halde?" gibi. Diyarbakır Türkiye toprağıdır, Gazze İsrail toprağı değildir.

Ya da; 1- Hamas'ın sivilleri kalkan yaptığı, 2- İsrail'in orantısız güç kullanarak sivilleri de vurduğu varsayımları çelişkili değildir.

3. olarak Hamas'ın öldürdüğü hasım vatandaşlarını propaganda için İsrail öldürdü diye teşhir etmesi olasılığı olabileceği varsayımına katılıp katılmama yönünde bir kanıtım yok. Ama mümkün müdür? sorusuna evet yanıtı veririm. Terör bunu yapabilir. Terör örgütlerinde iç infazlar çok yaygın olgulardır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben, demirefe, Suheyla, Yakışıklı, Mahir Kaynak , Mustafa Akyol, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Mahmud Abbas, birbirine benzemezler Tel Aviv'de biraraya gelip Shimon Peres'in hizmetlerimiz karşılığında bize ödediği parayı tam almıştık ki, Filistinliler cüzdanımızı çaldılar, bundan dolayı böyle bir ortak nefret (!) geliştirdik Filistinlilere karşı.!!!

Saygılar.

Verdiğiniz örnekler Filistin davasının ne kadar haklı ve ne kadar doğru olduğunun göstergesidir...

Mahmut Abbas.

Mustafa Akyol ve Mahir Kaynak'ı ayrı tutuyorum sebebi yaptıkları analizlerin yanlız birini alıp yazdıkları onlarca yazıyı görmezden gelmek olmaz.

Peres para vermiş,vermemiş olayın boyutunu buraya çekip nefretinizin para karşılığı gibi mizahi gösterip kendinize haklılık payı çıkarmanız boş bir gayretkeşlik Güneş balçıkla sıvanmaz...

Tel Aviv'de Filistinliler bayağı bir hayal gücü ama hayalde bile masal olmamış.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başkalarını dincilikle değil dinsiz gözüküpte dini argümanı ırkçılık olan Siyonist İsrail bezirganlığı yapanlaradır ve rengarenk durumlarını ortaya sermektir.

İsrailde monolitik bir bakış olmadığını zaten yazıyorum ve verdiğim örneği bu topiğe siz yapıştırsa idiniz olayın seyrini kim bilir nerelere çekerdiniz buradan benim en azından sizden ve şürekalarınızdan daha objektif olduğum anlamı çıkar.

İsraillileri,İsrailin gözü ile inceleyen ve irdeleyen tek bir isim vereceğimki sizin bin örneğinize bedel; Mahmut Abbas yetermi.

Bir füze atılan okula giden çocuğum olsa o okula atılan füzelerin niye atıldığını öğrenir ve İsrail?li kızların yaptığı yürekli işi yapardım.

Aslında yapılacak olanda budur ama bazılarına ters gelir fıtrartları gereği.

Bekara avrat boşamak kolay derler.

Çocuğunun bombadan ölünce, İsrailliler gibi yapardım mı diyeceksin, yoksa nerde "bu devlet, nerde bu bu hükümet, nerde bu TSK, bizi neye kormuyor" diye çığlık mı atacaksın?

PKK, Şemdinlideki karakolu bastığında da, nerde bu devlet, niye vatani görevini yapmaya gönderdiğimiz gencecik evlatlarımızı korumuyor diye çığlığı mı bastın, yoksa bu PKK'lılar neden saldırıyorlar, dur bi anlayayım, hatta PKK'ya biraz yardım göndereyim, yazık napıcaklar o karakışta diye mi düşündün?

Vatan evlatları orada ölümle pençeleşirken, sen, ben, hepimiz neden golf oynayan komutana kızdık?

Pardon sen kızmamıştın. PKK'lıları anlamaya çalışmıştın ve yardım toplamakla meşguldün.

Tutarlı olun. Tutarlı olun. Tutarlı olun.

Tarafsız olun.

Başkasının yerine kendinizi koyun.

Dinci şovenizmle olayları değerlendirmeyin.

Şovenizmle olayları değerlendirmeyin.

Başınıza benzer olay geldiğinde, ne yapardınız, bunu düşünerek değerlendirin olayları.

*

Mahmud Abbas, İsrail'i düşünen bir adam değildir.

Bir adama yapılabilecek en büyük haksızlık heralde, ömrünü verdiği bir davada karşı taraf için çalıştığı çamurunu atmaktır.

Mahmud Abbas, mevcut şartlarda, kazandıklarından hiçbirşey kaybetmeden ülkesi için en çok ne kazanabilir, onu düşünen bir adamdır.

Uzun yıllar içinde bir bir tırnaklarıyla kazımakla bu noktaya getirdikleri bir davanın, bir grup Hamasçı çapulcu tarafından nasıl yerle bir edildiğini, Türkiye halkının ve başbakanının bile bu hamasçıların propagandasına nasıl kandığını yüreği sızlayarak izleyen bir adamdır.

Saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ne demiştik daha önce:

Haması palazlandıran İsraildir. İsrail, iki toplumlu çözüm işine gelmediğinden, iki devletli çözümü dayattığından Haması desteklemiş ve El-Fetihle çatıştırmış. İsrail artık bir Yahudi devleti olacağını ilan etti. Gazze’den bu yüzden çekildi ve etnik temizlik yapıyor...

HAMAS( Vikipedi )

Kuruluşu ve Gelişimi

1987'de Şeyh Ahmed Yasin, Abdülaziz el Rantisi ve Muhammed Taha tarafından İlk intifadanın başlangıcında Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütünün Filistin kanadı olarak kuruldu.

İsrail'de yayınlanan haftalık Koteret Rashit dergisinin Ekim 1987 sayısında yayınlanan bir yazıya göre "1978'de Gazze'de kurulan İslam Üniversitesi de dahil olmak üzere İslami oluşumlar" Batı Şeria ve Gazze'nin sivil yönetimindeki "İsrail askeri otoritesi tarafından desteklenmiş ve teşvik görmüştür." "Bunlar (İslami oluşumlar ve Üniversite) yurtdışından para toplama yetkisine sahiptiler."

1988'deki siyasi programında, Hamas Filistin'in asla, Müslüman olmayanlar tarafından etrafı çevrilebilecek bir İslam ülkesi olamayacağını ifade etmekte ve Filistinli Müslümanlar için Filistin'in kontrolünü İsrail'den almak adına kutsal bir savaş vermenin dini bir görev olduğunu söylemekteydi. Bu tespit, 1988'de İsrail'in varolma hakkını tanıyan Filistin Kurtuluş Örgütü ile Hamas'ı çatışma noktasına getirdi.[2]

1992 yılı sonunda Gazze'de 600 cami vardı. Hamas etkileme gücünü sendikalara, üniversitelere, çarşılara, meslek örgütlerine ve 2004'te başlayan yerel siyasi mücadelelere genişletmeden önce vaazlar ve hayır işleri ile kendine sempatizan topladı.

L'Humanité ise şunları yazıyordu: "İsrail istihbarat servisi Mossad (İsrail İstihbarat ve Özel Görevler Enstitüsü) sayesinde, İslamcıların işgal altındaki bölgelerde varlıklarını güçlendirmelerine izin verildi. Bu esnada, El Fetih (Harekat el-Tahrir el-Vatani el-Filistini, Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi) ve Filistin Solu en acımasız biçimde bastırıldı.[3]

İsrail kararlı bir biçimde Yaser Arafat'ın liderliğindeki laik El Fetih hareketini zayıflatmak amacıyla Hamas'ın büyümesini desteklemiş ve cesaretlendirmiştir.[4] UPI'ye göre İsrail, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü dengelemek için karşı bir unsur olarak 1970'lerin sonlarından itibaren başlayarak Hamas'ı desteklemiştir.[5] O dönemde Hamas "dine ve toplumsal çalışmaya" odaklanmıştı. Saha çalışmaları yozlaşma ile mücadele, vakıf yönetimi ve toplumsal projeler düzenlemek üzerine yoğunlaşmıştı.

12 Ocak 2007 Pazartesi günü, İsrail Parlamentosu'nda Knesset'de yapılan Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi toplantısında İsrail Başbakanı Ehud Olmert şunları söylüyordu:"Hamas'ı Netanyahu kurdu, hayat verdi, Ahmed Yasin'i serbest bıraktı ve ona gelişme şansı verdi."[6]

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.